top of page
20230603-13h43m-IMG-20200624-WA0005-ucho.jpg

Tato služba je dostupná pro nezletilé pouze se souhlasem rodičů.

Piercing ucha

Piercing ucha se stal běžnou formou osobního vyjádření v mnoha kulturách po celém světě. Ať už hledáte zdobit své tělo, projevit svůj jedinečný styl nebo se jen přidat k módnímu trendu, je důležité pochopit některé základní aspekty piercingu ucha. V tomto článku se podrobně podíváme na různé typy piercingu ucha, postup piercingu, péči po piercingu a možné komplikace.

Druhy piercingu ucha

Existuje mnoho různých typů piercingu ucha, každý s vlastním unikátním vzhledem a úrovní obtížnosti jak provedení tak i hojení.

 

Piercing lalůčku

Jsou 2 základní druhy klasický a příčný. Klasický se dělá zepředu dozadu a příčný podél lalůčku. Klasický propich nemusí být jen jeden často se umísťují několik vedle sebe, pokud lalůček je velký, je ale důležité si pamatovat, že se může pokud zdát, , že jde o propich lalůčku, ale v realitě v tomto miste již je chrupavka, což ovlivňuje délka  a náročnost hojení, nejdřív to musí piercer prohmatat. Jedná se o nejběžnější typ piercingu,  obecně považován za nejméně bolestivý, protože lalůček je tvořen měkkou tkání bez chrupavky, je hodně prokrven, což na jednu stranu vede k většímu otoku, ale na druhou k rychlejšímu hojení. Často se provádí již miminkům, což nepodporujeme, protože piercing je zákrok, který není lékařsky podmíněný a s podobnou modifikací musí dotyčná osoba vysloveně souhlasit.

 

Piercing chrupavky

Tento typ piercingu se provádí v různých částech ucha jako je:

 • helix

 • scapha

 • forward helix

 • anti-helix

 • rook

 • daith

 • tragus

 • anti-tragus

 • conch

 • snug

 

Ty názvy obvykle odpovídají anatomickým názvům těchto částí ucha, o jejichž propich se jedná.

 

Piercingy chrupavky mohou být trochu bolestivější než lalůčkové piercingy, vyžadují větší péči a pozornosti, potřebují více času na hojení, což je od 6 měsíců a víc. Chrupavky jsou málo prokrvené, hojení bývá problematičtější, protože během tohoto času se může stát nějaká nepříjemná událost, která do toho procesu zasáhne. V podobném případě je velmi důležitě kontaktovat studio ihned a domluvit se na dalším postupu. Piercingy chrupavky stojí v našem studiu víc než lalůčky, protože doprovázíme Vás až do zahojení, jsme vždy k dispozici abychom Vám poradili a pomohli.
 

Dvojitý piercing ucha (industrial, orbital)

Oba dva tyto piercingy spojují 2 otvory v uchu. Orbital může být jak na lalůčku, tak i na chrupavce, a spojuje se kroužkem. Industrial se dělá jen na chrupavce a jako šperk používáme buď rovné činky nebo ohnuté, nebo činky se spojovacím prvkem. Industrial může být jak klasický tak i vertikální. Tyto typy propichů jsou dost náročnými na hojení protože najednou děláme 2 propichy, tak že doporučujeme je jen těm lidem, kteří již nějakou zkušenost s piercingem mají a vědí, že se jim hojí dobře.​​

Uvedené výše druhy v různých kombinacích a s různými šperky dávají nespočet možností a variací pro vyjádření svého stylu a zdůraznění své unikátní anatomie. Každé ucho (jako každá jiná část těla) se liší jeden člověk od druhého a v tom je krása. Inspirujte se a zkuste si vybrat něco vhodné pro Vás a Váš životní styl.

Cena piercingu ucha

Cena se skládá z ceny služby a ceny šperku.

Cena služby:

 • Propich 1 lalůčku - 500 Kč

 • Klasický propich chrupavky  (helix, conch, tragus, forward helix, rook) - 700 Kč

 • Náročný propich (industrial, daith) - 800 Kč

 • Orbital se platí jako 2 piercingy zvlášť

Cena šperku:

​od 350 do několika tisíc, nabízíme šperky z titanu z ekonomické a prémiové třídy, a zlaté šperky ryzosti 585 a 735.

Bolestivost

 • 2-4/10

Kontraindikace

Kontraindikace pro piercing ucha zahrnují:

 • Žloutenka, HIV, cukrovka, špatná srážlivost krve

 • Alergické reakce, tendence k vytvoření keloidních jizv, epilepsie

 • Kožní nemoci jako je dermatitida nebo jiný zánět v oblasti propichu 

 • Hormonoterapie, onkologické nemoci

 • Těhotenství, kojení (menstruace by mohla být kontraindikace ale pokud ji nemáte silnou některé propichy by určitě šlo udělat)

 • Užívání léků, které mají systematický vliv nebo antibiotik (pokud ano, s lékařským souhlasem)

 • Pokud jste nedávno podstoupili jakoukoliv operaci v oblastí uší měli byste se před rozhodnutím o piercingu poradit se svým lékařem. 

 • Životní styl, který neumožní dodržovat správnou péči o piercing (o tom, dočtěte víc níže)

Před zákrokem se vyspěte, a aspoň trochu se najezte, vezmete na sebe oblečení, které zároveň by nebyla škoda ušpinit, kdyby se na něj dostala nějaká kapka krve, často ani jedna se neobjeví, ale může se stát.

Jak si vybrat vhodný druh piercingu ucha v souladu se svým životním stylem?

Při výběru piercingu ucha je mnoho faktorů k zvážení - od estetických preferencí až po bolestivost konkrétního typu piercingu. Nicméně jeden z nejdůležitějších aspektů, který byste měli vzít v úvahu, je váš životní styl. Každý z nás má jedinečnou sadu návyků, aktivit a povinností, které mohou piercing ovlivnit. Zde je několik klíčových faktorů, které byste měli zvážit.

 1. Pracovní prostředí a dress code. Jeden z nejdůležitějších aspektů, který byste měli vzít v úvahu, je váš profesionální život. Některé pracovní prostředí mohou mít striktní pravidla ohledně piercingů a jiných forem tělesné modifikace. Před rozhodnutím o piercingu se ujistěte, že jste se seznámili s pravidly svého pracovního místa.

 2. Plánované aktivity jako dovolená, návštěva kadeřníka, těhotenství, operace apod. Pokud máte v plánu v nejbližší době dovolenou v přírodě (špína - infikování), barvení (chemická popálenina) nebo stříhání (vlasy se dostanou do propichu), lyžování (helma bude tlačit), těhotenství ( změna hormonálního pozadí), operace (snížení imunity) apod. Nechte si udělat piercing až po té, co to budete mít za sebou.

 3. Běžná fyzická aktivita: pokud jste aktivní a pravidelně se věnujete sportu nebo cvičení, musíte také zvážit, jak piercing ovlivní vaše aktivity. Například, pokud jste zapojeni do kontaktního sportu, pravděpodobně byste měli vyhnout se velkým nebo vystouplým piercingům, které by mohly být snadno zraněny. Pokud se profesionálně zabýváte sportem je vhodnější si vybrat čas propichu v soutěžním mezidobí

 4. Různé typy piercingů vyžadují různé úrovně péči: některé piercingy se hojí poměrně rychle a vyžadují minimální péči, zatímco jiné mohou trvat měsíce, než se plně zahojí, a vyžadují pravidelné čištění a péči. Ujistěte se, že máte dostatek času a energie na péči o svůj nový piercing. Tak piercing lalůčku je nesrovnatelný v tomhle ohledu s daith piercingem, který se hojí celý rok.

 5. Komfort a praktičnost: pokud často nosíte sluchátka nebo brýle, mohou některé typy piercingů ucha způsobovat nepohodlí. Stejně tak, pokud máte dlouhé vlasy a nosíte je jen rozpuštěné a gumička pro Vás je něco o čem jste jen slyšeli, tak ty vlasy se snadno zamotají o šperk, čímž přispějí infikování nebo traumatizaci. Sluchátka tvoří často problém při některých typech piercingu ucha, ale jde ten problém vyřešit změnou typu sluchátek, ideálními jsou třeba sluchátka na lícní kostí.

Jistě to nejsou všechny okolnosti, které mohou mít vliv na hojení piercingu, ale zkuste si zamyslet, jestli něco v tomto duchu nebude překážkou pro Vás čerstvý piercing.

Proces piercingu ucha u nás ve studiu

 1. Po příchodu do studia vyplníte "Souhlas se zákrokem", který mimo jiné bude obsahovat kontraindikace před piercingem a následnou péči o něj. Absence kontraindikací a dodržování doporučeného námi postupu péče je jednou z důležitých podmínek úspěšného zahojení propichu

 2. Dále následuje konverzace s piercerem. Proberete vhodné umístění a šperk,který dáme hned a případně, který budete nosit potom.

 3. Piercer si připraví pracovní místo. Zvolený šperk spolu s jehlou se budou sterilizovat  cca 10 min. Během té doby budete mít možnost se na cokoliv zeptat a upřesnit potřebné informace

 4. Po sterilizaci piercer naznačí finální místo provedení vpichu,vydezinfikuje pokožku a ta-da během pár vteřin budete mít nový piercing

 5. Po propichu piercer ošetří propich, vyfotí ho, pokud s tím budete souhlasit, přelepí náplastí a ještě jednou Vám vysvětlí péči o piercing.

Hojení, péče a omezení po zákroku

Délka hojení různých typů piercingu ucha se liší od 2 měsíců do roku, podrobněji si dočtěte v jednotlivých článcích o každém typů zvlášť.

Skoro vždy propich natéká, proto nejdřív dáváme delší šperk, který cca za 1-2 měsíce vyměníme za kratší. Jinak je riziko častého zavádění o šperk a následná traumatizace. Občas je třeba výměna několikrát během hojení, proto pokud cítíte, že  šperk se stává příliš dlouhý a překáží Vám můžete požádat o zkrácení. Při výměně šperku za kratší se platí cena šperku dle aktuálního ceníku, služba je zdarma, pokud se jedná o prvotní proces hojení.

Po zákroku piercingu ucha je důležité dodržovat následující omezení a doporučení:

 1. Během prvních dvou měsíců  čistit místo 2krát denně sterilním solným roztokem nebo speciálním sprejem na péči o piercing. Sprej můžeme nastříkat buď na vatovou tyčinku a potom namočíme jí místo propichu, nebo můžeme nastříkat rovnou na ucho, ale tento způsob je špinavější. Trochu počkáme až se rozměkčí všechny stroupky a potom je opatrně odstraníme. Nepoužíváme žádné dráždící prostředky jako alkohol, peroxid vodíku, antibakteriální mýdlo, Betadine, Dettol apod. Čištění se dělá pouze čistými rukami

 2. ​Je extrémně důležité nespat na straně, kde máte čerstvý propich. Nebo pokud nemáte jinou možnost, tak si pořiďte  cestovní polštář dejte na něj čisté prádlo a při spánku dávejte ucho do díry, abyste předešli tlaku na piercing. Jde ušetřit a udělat takový donut na spáni z velkého ručníku stočeného do potřebného tvaru.

 3. Po dobu minimálně 1 měsíce se vyhnout návštěvě sauny, solária, bazénu, moře a jiných veřejných koupališť.

 4. Buďte opatrný/á, vyhýbejte jakéhokoliv pohybu, tlaku apod, který by vedl k traumatizaci piercingového kanálu. Opatrně si oblékejte a svlékejte, nesahejte na piercing rukami, pamatujte si, že špína a mechanická traumatizace jsou největším zlem pro čerstvý piercing. Dávejte pozor na vlasy, ať se kolem šperku nezamotávají. Nevyndávejte šperk, netočte ho a nehýbejte jim, piercing má rád klid.

Detailní návod na péči o piercing si přečtěte zde.

Problémy s piercingem ucha

Jako při každém jiném typ zásahu do těla, po piercingu ucha se mohou objevit problémy od menších do závažných, důležité je HNED jak jste poznali/pocítili nějaký problém kontaktovat studio. 

Varovnými signály mohou být (samostatně nebo v kombinaci):

 • výtoky

 • nepříjemný zápach

 • nadměrná citlivost až bolest

 • silný otok

 • erytém - zčervenání 

 • piercing a pokožka okolo jsou horké na dotyk

 • vznik bouliček, "pupínků" vedle místa vpichu

 • Otok celé chrupavky nejen v místě propichu,  výrazná bolest, zčervenání

 • Zvětšení lymfatických uzlin na krku nebo vedle uší

 • a jiné neobvyklé a nepříjemné projevy

Kdybyste pozorovali u sebe něco podobného neváhejte se a kontaktujte nás. Jistota je jistota.​

Galerie piercingu ucha 

bottom of page